5-lecie Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku [archiwum]

20 października w sali WOK odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2012/2013 Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, połączona z uroczystością jubileuszową 5- lecia działalności Stowarzyszenia.

W uroczystościach udział wzięło ponad 200 słuchaczy oraz zaproszeni goście : pani poseł Krystyna Poślednia, burmistrz Tomasz Kałużny , vice-starosta Waldemar Grzegorek, dyr. PCPR Jerzy Nowaczyk, proboszcz parafii św. Ducha, przedstawiciele instytucji i dyrektorzy szkół współpracujących z WUTW, instruktorzy, lektorzy i wykładowcy prowadzący zajęcia oraz delegacje z zaprzyjaźnionych Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Wielkopolsce (z Poz-nania, Gniezna, Leszna, Ostrowa, Tarnowa Podgórnego, Międzychodu), których powitał i przedstawił Bogusław Rylski.

Po odśpiewaniu Hymnu Prezes WUTW Eugeniusz Paterka przedstawił historię Uniwersytetu, od jego założenia do dnia dzisiejszego i omówił pięcioletni dorobek przedstawiony w formie prezentacji multimedialnej.
Podkreślił, że na przeciętną liczbę 250 słuchaczy przypada zaledwie 45 panów, którzy jak widać, wolą spędzać czas w bamboszach i fotelu przed telewizorem. Uroczystym momentem było złożone ślubowanie przez nowo przyjętych słuchaczy, wręczenie im indeksów i wspólne odśpiewanie Gaudeamus Igitur.

Miłym akcentem było wyróżnienie pięcioro nestorów, którzy mimo ukończenia pięknego wieku 80 lat ( i ciut więcej) byli sumiennymi słuchaczami przez 5 lat istnienia Uniwersytetu. Wyróżnienia i drobne upominki otrzymało również 107 słuchaczy, którzy pilnie uczęszczali przez 5 lat na wykłady i zajęcia oraz 13 osób szczególnie zaangażowanych w sprawną organizację i funkcjonowanie Stowarzyszenia.

Słowa podziękowania i uznania za aktywność i trud włożony w pracę społeczną na rzecz WUTW złożył Burmistrz Miasta i Gminy członkom Zarządu dołączając do podziękowań publikację „Historia miasta Wrześni”. Wiele miłych, serdecznych słów za dokonania i życzeń dalszych osiągnięć słuchacze usłyszeli od zaproszonych gości. Słowa szczególnego uznania wielokrotnie kierowane były do Prezesa WUTW Eugeniusza Paterki, zarówno od samych słuchaczy, w imieniu których wystąpił przewodniczący Samorządu Słuchaczy Eugeniusz Łukasiewicz, jak i od grona gości. Wyjątkową formą podziękowania i życzeń dalszych sukcesów była owacja i śpiew całej sali „Pieśni” Józefa Kozana z UTW Ostrów Wlkp., autora melodii i tekstu ” Nie myśl , ile razy wzejdzie poranna zorza… Licz czas, w którym możesz pomóc sobie i innym…”.

Oprawę artystyczną jubileuszowej uroczystości przygotowali uczniowie LO im. H. Sienkie-wicza oraz sekcja teatralna WOK „Koło”. Występy wokalne oraz bajka dla dorosłych „Śpiąca królewna” reż. E. Górczyńskiej zostały ciepło przyjęte przez uczestników spotkania. Imprezą towarzyszącą obchodom jubileuszu jest wystawa ( na piętrze WOK) osiągnięć artystycznych słuchaczy w dziedzinie fotografii, malarstwa, hafciarstwa, ręcznych ozdób choinkowych itp.

Maria Nowaczyk

%d blogerów lubi to: