Prezentacja nowego albumu… obejrzyj zdjęcia w zakładce „Wydarzenia”

„Czy tylko folklor…..? Kapliczki, figury i krzyże przydrożne na Ziemi Wrzesińskiej” – taki tytuł nosi kolejny album wydany przez Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Publikacja powstała dzięki wsparciu i życzliwości Urzędu Miasta i Gminy Września, Starostwa Powiatowego we Wrześni, Urzędu Gminy Kołaczkowo, Parafii pod wezwaniem św. Królowej Jadwigi we Wrześni, Urzędu Gminy Miłosław, Urzędu Gminy Nekla, Urzędu Gminy Pyzdry i Hurtowni Zabawek BEMAG w Gutowie Wielkim. Towarzyszyło temu ogromne zaangażowanie organizacyjne dotychczasowego prezesa WUTW Pana Eugeniusza Paterki oraz jego następczyni – Pani Danuty Torzewskiej.

Autorami zdjęć są działający w sekcji fotograficznej słuchacze WUTW: Krzysztof Iskrzycki, Stanisław Klamecki, Barbara Kostecka, Teresa Pajęcka, Maria Piotrowska, Zuzanna Rogalińska, Zenon Rzymski, Tadeusz Siwak, Maria Stępniak a także – jako instruktor tej grupy – Mirosław Jadryszak.

Pomysł fotografowania kapliczek, figur i krzyży przydrożnych, które współtworzą piękno krajobrazu Ziemi Wrzesińskiej, zrodził się w 2015 roku. Te „małe obiekty sakralne”, jak niektórzy je nazywają, są niemal wszechobecne – na wsiach, w lasach, na polach, łąkach, na skrzyżowaniach dróg i rozdrożach, w przydomowych ogrodach i wnękach domów. Niestety, wypierane przez postęp i ciągle narastające potrzeby cywilizacji, stopniowo nikną z polskiego krajobrazu. Stąd też pojawił się pomysł ich udokumentowania, gdyż wraz z ich odchodzeniem bezpowrotnie ginie cząstka tradycji kulturowej. W zamyśle autorów było również pokazanie nowego kontekstu, w którym trwa to, co niezmienne, co w tych samych miejscach towarzyszyło niemal „od zawsze” naszym ojcom, dziadom i pradziadom.

W ramach projektu wykonano setki zdjęć, których spora część trafiła na doroczną wystawę podsumowującą pracę zespołu. Do albumu wybrano około 100 fotografii zrobionych w różnych miesiącach, o różnych porach dnia, w rozmaitych warunkach świetlnych. Celem tego fotograficznego zamierzenia nie jest bowiem – co trzeba podkreślić – „krajoznawcza ewidencja”, a raczej impresyjne spojrzenie na ślady ludowej, choć przecież nie naiwnej, religijności naszych przodków i ludzi nam współczesnych. To, co zostało utrwalone w fotografiach, może stać się impulsem do refleksji nad przemijaniem, ale też i nad naszą duchowością – nad tym, co rozpościera się między przydrożnym krzyżem, kapliczką czy figurą, a pochylonym przed nimi w zadumie człowiekiem. Bo tak naprawdę fotograficzna opowieść o „małych obiektach sakralnych” jest opowieścią o człowieku i jego odwiecznym pragnieniu dotykania Nieskończoności… .

W dniu 07.12.2017 r. o godz. 11.00 w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Wojska Polskiego 2a we Wrześni, odbędzie się wystawa fotograficzna kapliczek, figur i krzyży przydrożnych na Ziemi Wrzesińskiej połączona z prezentacją albumu. Wejście do biblioteki znajduje się od strony parkingu.

Podczas spotkania będzie można porozmawiać ze sponsorami oraz twórcami albumu, którzy chętnie opowiedzą o miejscach powstania zdjęć.

Serdecznie zapraszamy – autorzy albumu

%d blogerów lubi to: