Rajd rowerowy – 20.06.2020 r. „Powitanie lata”

O godz. 900 z Rynku wrzesińskiego w grupie 5 osób wyruszyliśmy w kierunku Gozdowa. Po drodze mijaliśmy pole z kwitnącym rzepakiem, pole z kwitnącymi makami oraz aleje z kwitnącymi lipami. Unoszący się w powietrzu zapach kwiatów, śpiew ptaków sprawiły, że drogę do Dłuska pokonaliśmy bardzo szybko. W Dłusku nad Wartą zatrzymaliśmy się na dłużej. Tutaj z kwiatów, ziół i traw uwiliśmy jeden większy wianek od całej grupy i wrzuciliśmy do wody, jako szczęście dla wszystkich zebranych nad brzegiem rzeki. Wianek  popłynął równo z nurtem rzeki, nie zaplątał się w zarośla, a to dobrze wróżyło. Chwilę jeszcze obserwowaliśmy „wędrówkę” swojego dzieła, aż zniknął nam z oczu.

(Obrzęd puszczania wianków jest wspólny dla całej Słowiańszczyzny. Jego geneza sięga dalej niż obrzędy związane z nocą świętojańską. Obecnie, zwyczaj puszczania wianków jest przypominany jako forma zabawy).

Kolejnym celem naszego rajdu były Białe Góry. Z Dłuska nie jest daleko do wydm śródlądowych. Jest to niezwykłe miejsce, które każdego roku postanowiliśmy odwiedzać. Cisza, spokój i przestrzeń na łąkach nadwarciańskich sprawia, że zapomina się o „pędzącym czasie”.

Po krótkim odpoczynku na wydmach przez Pietrzyków, Ksawerów, Sokolniki, Bieganowo, Gozdowo wróciliśmy do Wrześni po godz.1500,,  zadowoleni z doznanych wrażeń i przejechania 56 km.

Trasa rajdu : (56km )

Września → Gozdowo → Zieliniec → Żydowo → Borzykowo → Pyzdry → Dłusk → Rataje → Białe Góry → Pietrzyków → Ksawerów → Sokolniki → Gozdowo → Września

Tekst i zdjęcia: Maria Stępniak

%d blogerów lubi to: