Rajd rowerowy z okazji Święta Niepodległości – 10.11.2018 r.

10 listopada 2018 r. rajdem rowerowym do Gulczewka uczciliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Podczas rajdu wspominaliśmy Józefa Trawińskiego, który na polu wojskowym był centralną postacią powstania wielkopolskiego we Wrześni obok Wiewiórowskiego, Nowaka, Wietrzyńskiego. W rajdzie uczestniczyły Dorota i Anna – wnuczki Józefa Trawińskiego.

O godz.900 z Rynku wrzesińskiego w grupie 13 osób podjechaliśmy na cmentarz parafialny i przy pomniku Powstańców Wielkopolskich zapaliliśmy znicz.

Następnie zatrzymaliśmy się przy grobowcu rodziny Trawińskich, gdzie po zapaleniu znicza wysłuchaliśmy wspomnień o dziadku przekazanych nam przez Dorotę i Anię.

Przy grobowcu rodziny Prądzyńskich kol.Marian przekazał ciekawe informacje o Andrzeju Prądzyńskim, znaczącej postaci powstania we Wrześni na płaszczyźnie społeczno – politycznej.

Jadąc ścieżką rowerową w kierunku Sokołowa zatrzymaliśmy się na ulicy por.Józefa Trawińskiego nadanej dla upamiętnienia bohatera walki o wolność Wielkopolski w latach 1918 – 1919.

W Gulczewku Dorota i Ania oprowadziły nas po dużym ogrodzie przylegającym do dworu, w którym w latach 1926 – 1948 mieszkała rodzina Józefa Trawińskiego.

Dziś mieszka tu starszy syn Józefa – Ryszard Trawiński z rodziną.

Rajd bardzo udany, wróciliśmy zadowoleni i tylko żal, że to ostatni rajd w tym roku kalendarzowym.

Trasa rajdu – 30 km

Września → Sokołowo → Ostrowo Szlacheckie → Sobiesiernie → Gulczewo → Gulczewko → Marzenin → Nowy Folwark → Zalew Lipówka → Września.

Tekst i zdjęcia – Maria Stępniak

%d blogerów lubi to: