Wycieczka do Lubostronia, Żnina i Wenecji – 22.10.2019 r.

22 października 2019 r. odbyła się 1-dniowa wycieczka do miejscowości Lubostroń, Żnin i Wenecja zorganizowanej przez sekcję regionalną naszego uniwersytetu.

W pobliżu Noteci i blisko miasta Łabiszyna wznosi się pałac w Lubostroniu. Jego położenie jest zachwycające, urok jego ogrodów i piękne propozycje architektury wykonanej pod kierunkiem Stanisława Zawadzkiego, tworzą z tej posiadłości jedną z najbardziej godnych uwagi w Polsce, fundatorem pałacu był Fryderyk Skórzewski. Obecnie Pałac w Lubostroniu jest instytucją kultury, odbywają się tu cyklicznie imprezy min. koncerty, wernisaże i spektakle teatralne. Po zwiedzeniu pałacu pojechaliśmy do miejscowość Żnin. Ten historyczny obszar, zwany Pałukami, uważany jest za miejsce tworzenia się polskiej państwowości i liczne ślady tych wydarzeń stały się atrakcjami turystycznymi. Spacer po tym pięknym mieście zaczęliśmy od zwiedzania kościoła farnego pw. Św. Floriana z XV wieku, przechodząc przez urocze uliczki starego miasta obejrzeliśmy, Basztę Żnińską, dawną gotycką wieżę ratuszową z XV wieku  oraz Muzeum Ziemi Pałuckiej. Ostatnią atrakcją było zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowych oraz ruin pałacu w Wenecji.

Do Wrześni wróciliśmy w radosnym nastroju, towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda i czekamy na dalsze jednodniowe wycieczki zorganizowane przez WUTW.

Opracowała Bogumiła Łyskawa

 

%d blogerów lubi to: