Rajd rowerowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości – 7.11.2020 r.

Każdego roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości wspominamy powstańców wielkopolskich. 7 listopada br. o godz.11oo na cmentarzu komunalnym we Wrześni spotkaniem się z panem Bolesławem Święciochowskim – synem powstańca wielkopolskiego Feliksa Święciochowskiego, uczciliśmy 102 rocznicę odzyskania niepodległości.

Po zapaleniu znicza na grobie rodziny Święciochowskich, wysłuchaliśmy ciekawej historii życia Feliksa Święciochowskiego, przekazanej przez pana Bolesława, zwłaszcza jego udziału w powstaniu wielkopolskim w Witkowie. Brał udział w wyprawie powstańczej na Szubin, Budzyń, Chodzież. Słuchaliśmy z dużym zainteresowaniem, pytaliśmy też Pana Bolesława o zwyczajne, codzienne zachowania Feliksa Święciochowskiego jako ojca i głowy rodziny. Następnie podeszliśmy do grobu  naszego przyjaciela Bogusława Rylskiego. Po zapaleniu znicza wspominaliśmy wspólnie spędzony czas na rajdach rowerowych organizowanych przez Bogusia.

W grupie 5 osób pojechaliśmy na krótką przejażdżkę rowerową do lasu Dębina podziwiać pięknie przebarwiające się liście drzew. Nasze „świętowanie” zakończyliśmy na cmentarzu parafialnym przy ulicy Gnieźnieńskiej, gdzie zapaliliśmy znicz przy pomniku powstańców wielkopolskich.

O godzinie 1330 zakończyliśmy trudny (z uwagi na pandemię koronawirusa) sezon rowerowy 2020 r.

Tekst i zdjęcia: Maria Stępniak

%d blogerów lubi to: