24 października 2018 r. spotkaliśmy się na kolejnym wykładzie plenarnym z cyklu wykładów otwartych p.t. „Departament Poznański w Księstwie Warszawskim”. Wykładowcą był dr hab. Marek Krzymkowski. Dr Marek Krzymkowski od listopada 1990 r. zatrudniony jest na Wydziale Prawa i Administracji w Katedrze Historii Ustroju Państw. W roku 1999 obronił pracę doktorską „Status prawny urzędników w Księstwie Warszawskim”. Od 1999 r. adiunkt w Katedrze Historii Ustroju Państw. Jego zainteresowania badawcze dotyczą ustroju Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Najważniejsze publikacje: Kształtowanie się nowoczesnej magistratury w okresie Księstwa Warszawskiego, Immunitet urzędniczy w Księstwie Warszawskim, Projekt uregulowania statusu prawnego urzędników w Księstwie Warszawskim. Jest również autorem monografii pt. „ Status prawny urzędnika w Księstwie Warszawskim” ( Poznań 2004), a także współautorem „Zarysu historii Wydziału Prawa”.
Zgromadzeni słuchacze mogli usłyszeć wiele ciekawostek dotyczących Wielkopolski na początku XIX w. Zapamiętałam, że z Holandii sprowadzano pióra gęsie dla urzędników państwowych. To były wówczas najlepsze pióra. Mogliśmy dowiedzieć się, że w Poznaniu przez pewien czas w 1806 roku przebywali Jan Henryk Dąbrowski, Józef Wybicki i Napoleon, że Dąbrowski był inicjatorem powstania wielkopolskiego 1806 roku. Z Kwatery Głównej w Poznaniu dnia 3 grudnia roku 1806 generał Jan Henryk Dąbrowski wydał słynny rozkaz, powołując Wojsko Polskie – zalążek przyszłej Armii Księstwa Warszawskiego. Początkowo były to trzy Legie Księstwa Warszawskiego – Legia Poznańska, Legia Kaliska i Legia Warszawska, przemianowane na Dywizje Księstwa Warszawskiego.
Nie wszyscy kochają historię i być może wykładu nie słuchali uważnie. Mam nadzieję, że co nieco z opowieści dra Krzymkowskiego zostało im w głowach.
Notatkę opracowała Danuta Torzewska