„Po skarby Rumunii z Draculą” – podróżnik Andrzej Pasławski, 8.03.2019

Tego dnia zebraliśmy się po wielu latach nieobecności w auli gościnnego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza na kolejny wykład. Miłą niespodzianką dla obecnych  był brak list obecności. Zarząd postanowił, że zmieniony dzień wykładu (piątek, a nie tradycyjna środa) i do tego świąteczny – Dzień Kobiet, jest świetnym przyczynkiem do ich braku.

         Z wykładem przyjechał do nas pan Andrzej Pasławski, krakowianin, zapalony podróżnik i znawca Bałkanów. Wybraliśmy się z nim do Rumunii, tej mniej znanej, dalekiej od typowych szlaków turystycznych. Pan Andrzej dał krótkie historyczne wprowadzenie, poczynając od czasów rzymskich. Dowiedzieliśmy się, że słynny wampir Drakula wcale nie mieszkał na zamku w Branie, jak jechało się po drogach 67C – „Transalpinie”i Transfogarasce,  zobaczyliśmy starożytną kopalnię złota w Rosia Montana, jedną z największych kopalni soli w Turdzie, czy solny płaskowyż Meledic. Oczywiście podczas pokazu pan Andrzej wyświetlił też obrazy miast, zamków, pięknych widoków, miejsc historycznych i mniej historycznych, stareńkie modele Dacii jeszcze jeżdżących i ostatnie modele tej marki. W trakcie spotkania nie zabrakło dawki humoru i anegdot z wyprawy.

Po wykładzie mogliśmy wysłuchać koncertu w wykonaniu uzdolnionych uczniów szkoły muzycznej „Allegro”. Zagrali dla nas na pianinie Stasiu, Anielka i Antoś Długoszowie, Jacek Szambelańczyk i Marysia Wróblewska a na skrzypcach Marysia Łukaszewska. Koncert poprowadził pan Jakub Pietrzak. Dzieci dostarczyły nam wielu muzycznych przeżyć. Dzieci zagrały utwory znanych i lubianych kompozytorów. Na zakończenie Danuta Torzewska wręczyła wykonawcom drobne upominki i podziękowała za piękny koncert życząc im wytrwałości i chęci do kontynuowania muzycznej pasji.

Opracowała Danuta Torzewska

%d blogerów lubi to: