Mozaika językowa Wielkopolski – wykład 27.11.2019 r.

Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof.UAM dr hab.Andrzej Gulczyński i prezes Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Danuta Torzewska zaprosili słuchaczy na dwa wykłady z cyklu ‘’ Dziedzictwo Wielkopolski.”

Pierwszy pt. „Kościół średniowiecznej Wielkopolski” został wygłoszony 26.11.2019 r. przez prof. UAM dr. hab. Krzysztofa Kaczmarka.

Drugi odbył się 27 listopada br. Jego tytuł brzmiał „Gwara jako element dziedzictwa kulturowego Wielkopolski”. Prelegentem był dr Błażej Osowski – absolwent poznańskiej polonistyki oraz filologii  słowiańsko – polskiej z językiem czeskim, adiunkt w Pracowni Dialektologicznej UAM.

Gwara jest językiem pierwotnym wobec polszczyzny literackiej i jest tak samo cenna. Swymi korzeniami sięga odległej przeszłości i przez długie stulecia na pewnych obszarach była ostoją polskiej kultury.

W wykładzie przedstawiona została geneza gwar polskich, historia wpływu gwar wielkopolskich na kształtowanie się polskiego języka literackiego oraz zmieniające się na przestrzeni wieków relacje tych dwóch odmian polszczyzny. Prelegent omówił także najważniejsze cechy gwarowe Wielkopolski – wymowę i słownictwo. Zaprezentował sylwetki najważniejszych badaczy języka Wielkopolski oraz najważniejsze publikacje, do których mogą sięgnąć osoby zainteresowane.

Autor streszczenia: dr Błażej Osowski

Fotorelację przygotował Krzysztof Iskrzycki

%d blogerów lubi to: