Warszawa – Opera Narodowa – 4.11.2022 r.

Jest piękny, słoneczny dzień – piątek 4 listopada 2022 r, grupa studentów Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybrała się do Warszawy. Cel główny to udział w spektaklu operowym w Teatrze Wielkim – AIDA Giuseppe Verdiego. Opera ta w oryginalnej włoskiej wersji językowej, dostarczyła nam dużo wrażeń i niezapomnianych emocji. Piękna muzyka, wspaniali soliści, chór, grupa baletowa, choreografia dodały uroku tej sztuce. Opera w 4 aktach trwała z przerwami prawie 4 godziny. Miejscem akcji jest starożytny Egipt, a fabuła opowiada o zakazanej miłości Aidy , etiopskiej księżniczki wziętej do niewoli przez Egipcjan, i Radamesa, kapitana egipskiej armii zaręczonego z Amneris, córką faraona. Libretto oparte jest na operze Giuseppe Verdiego pod tym samym tytułem. Aida to bardzo poruszająca i przejmująca opowieść , widowiskowa i monumentalna podbiła nasze serca.

Tak spędziliśmy wieczór, ale do Warszawy wyjechaliśmy rano. Po przyjeździe zwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN powstałe w wyjątkowej lokalizacji – na terenie przedwojennej dzielnicy Warszawy zamieszkałej głównie przez Żydów a w czasie wojny było tam getto. Muzeum przywraca pamięć o ich bogatej kulturze i dziedzictwie.

Spektakle kulturalne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, bo dostarczają mnóstwo, niesamowitych wrażeń, tak było i tym razem. Szczególne podziękowania należą się szefowej sekcji kulturalnej Urszuli Purol za zabranie nas w świat impresji i muzyki operowej.

Alina Maciejewska

%d blogerów lubi to: