Wycieczka do Czeszewa i zakładu Sklejka Orzechowo S.A – 26.04.2019 r.

Wyjechaliśmy z Wrześni w doskonałych nastrojach. Świeciło słońce, było ciepło, wiosennie. W Ośrodku Edukacji Leśnej powitał nas pan podleśniczy Hubert Przybylski i oprowadził po Ośrodku opowiadając z pasją o zbiorach i historii muzeum, lasach czeszewskich, łęgach nadwarciańskich, ich historii i teraźniejszości. Pan Hubert tak zainteresował studentów seniorów, że ci nie spieszyli się do autobusu, by wyruszyć do Orzechowa po kolejną dawkę wiedzy, tym razem z innej dziedziny.

         Przed fabryką powitał serdecznie nas wszystkich pan prezes Adam Jasiński. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna otrzymała kamizelki ochronne i udała się na zwiedzanie hal produkcyjnych, druga wysłuchała opowieści o historii zakładu  i  obejrzała prezentację o najnowszych osiągnięciach fabryki. W 1894 roku uruchomiono tartak, a w 1921 fabrykę parkietów. W 1922 fabrykę kupił Bolesław Bystrzycki i znacznie ją rozbudował. W 1925 roku na jej terenie powstała kaplica, teraz już zapomniana i podupadająca. W 1953 roku fabryka otrzymała nową nazwę: Orzechowskie Zakłady Przemysłu Sklejek. Po wielu perypetiach i przekształceniach jest to teraz Sklejka Orzechowo S.A., która modernizuje się i rozwija od 4 lat. Dziękujemy panu prezesowi za możliwość zwiedzenia Sklejki i odpowiedzi na najróżniejsze pytania.

         Przed powrotem do Wrześni odpoczęliśmy na nieczynnym promie w Czeszewie fotografując rzekę, las i siebie. Zainteresowanie wzbudziły kolorowe ławki informujące o żukach, rybach, drzewach, grzybach, jeleniach – słowem ekosystemie rezerwatu Czeszewski Las.

Opracowała Danuta Torzewska

Fotorelację z wycieczki do Centrum Edukacji Leśnej w Czeszewie i „Sklejka Orzechowo S.A.” przygotowali Danuta Torzewska i Zdzisław Nawrocki

%d blogerów lubi to: