Sekcja fotograficzna

Opiekun sekcji: Krzysztof Iskrzycki
Prowadzący zajęcia: Mirosław Jadryszak

Emerytura wcale nie oznacza stagnacji, bezczynności czy nudy. Wiedzą i rozumieją to członkowie Sekcji Fotograficznej przy Wrzesińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, korzystający z w/w zajęć.

Sekcja Fotograficzna rozpoczęła działalność w roku 2008. Zajęcia odbywają się raz na dwa tygodnie po dwie godziny lekcyjne i są przeplatane wyjściami: do parku, na Rynek, deptak wzdłuż Wrześnicy. Organizujemy również plenery fotograficzne np. dolina Wrześnicy, park w Miłosławiu, ujcie Wrześnicy, okolice Pyzdr i wiele innych. Podczas spotkań stacjonarnych uczymy się zasad korzystania z aparatu fotograficznego lub aparatu w smartfonie. Zapoznajemy się z świadomym kształtowaniem obrazu, zapisem cyfrowym obrazu, poprawnej ekspozycji, robienia zdjęć z jedną lub kilkoma lampami błyskowymi, robieniem zdjęć rano, wieczorem a nawet w nocy, pod słońce czy ze słońcem. Ćwiczymy swoje zdolności w obróbce zdjęć w programach np. Photoshop czy Lightrom. Poznajemy różnicę w obróbce plików zapisanych w JPEG i RAW-ach. Uczymy się robienia zdjęć: kolorowych, w technice czarno–białej, w jaki sposób dodać im blasku lub „tego” co przyciąga wzrok oglądającego.

Na zakończenie każdego roku akademickiego organizujemy wernisaże, na których prezentujemy efekty działań Sekcji Fotograficznej. W ostatnim czasie, a zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19, nasze prace są umieszczane na stronie uniwersytetu (wutw.wrzesnia.pl) w zakładce: „Plenery Fotograficzne”.

Dorobkiem pracy członków sekcji fotograficznej są liczne wystawy, wydawnictwa kalendarze zawierające nasze zdjęcia i albumy fotograficzne:

 • 2009 rok – poplenerowa wystawa krajobrazów w WOK-u, I miejsce w konkursie fotograficznym „Wrześnian Obrazy Własne – Fotograficzna Września 2009”. Nagrodzono zdjęcie koleżanki Eugenii Dolaty, które zostało wydane
  w formie pocztówki.
 • 2010 rok – wystawa „Kościoły drewniane Ziemi Wrzesińskiej”. Podsumowaniem wystawy jest wydawnictwo albumowe pt.: „Kościoły drewniane Ziemi Wrzesińskiej”.
 • 2011 rok – wystawa fotograficzna pt. „Architektura mieszczańska Wrześni”.
 • 2012 rok – wystawa „Cztery pory roku w naszych obiektywach”.
 • 2013 rok – wernisaż Wolfenbüttel pt.: „Powiat wrzesiński w fotografii”, powstanie kalendarza na 2013 rok – Przyroda powiatu wrzesińskiego.
 • 2014 rok – kalendarz na rok 2014 ze zdjęciami członków sekcji oraz niemieckich seniorów z Wolfenbüetel, publikacja pt.: „Mieszczańskie domy Wrześni i Miłosławia…”, wydawnictwo pt.: „Dwory i pałace ziemi wrzesińskiej … ocalić od zapomnienia”,
 • 2015 rok – wystawa fotografii pt.: „Spojrzenie na dolinę Wrześnicy”, wernisaż fotografii w kawiarni „Słodki Kącik”, wernisaż w Klubie 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Witkowie pt.: „Dwory i pałace ziemi wrzesińskiej … ocalić od zapomnienia”.
 • 2016 rok – wystawa pt.: „Czy tylko folklor… kapliczki, figury i krzyże przydrożne na
  Ziemi Wrzesińskiej” w WOK-u oraz kościele p.w. Świętej Królowej Jadwigi we
  Wrześni, wydanie albumu pt.: „Z biegiem Wrześnicy” w którym znalazły się zdjęcia
   od źródeł aż do ujścia do Warty.
 • 2017 rok – wystawa poświęcona fotografiom prezentującym grę światła przenikającego kolorowe szkło, wydanie albumu pt.: „Czy tylko folklor … kapliczki, figury i krzyże przydrożne na Ziemi Wrzesińskiej”.
 • 2018 rok – W dniach 21 – 24 lutego 2018 r. we Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbył się XXV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2018”, na którym sekcja fotograficzna WUTW wystawiła fotografie związane z najnowszym albumem: „Czy tylko folklor? Kapliczki, figury i krzyże przydrożne na Ziemi Wrzesińskiej”. „Plener fotograficzny na wrzesińskim rynku” wystawa zdjęć na stronie: wutw.wrzesnia.pl.
 • 2019 rok – wystawy zdjęć na stronie wutw.wrzesnia.pl zatytułowane:
  • „Przedwiośnie w dolinie Wrześnicy”
  • „ W poszukiwaniu wiosny”
  • „To, co nas fascynuje”
  • „Jesienny plener w Miłosławiu i okolicy”
  • „Nasze spotkania wieczorową porą pod wrzesińską choinką”
  • „Września w świątecznej szacie” – plener na Rynku.
 • 2020 rok – wystawy zdjęć na stronie wutw.wrzesnia.pl zatytułowane:
      – „Wiosna 2020”,
      – „Lato 2020”,
      – „Zima 2020/2021”.
 • 2021 rok – wystawa zdjęć na stronie wutw.wrzesnia.pl zatytułowane:
      – „Września w czarno białych kolorach”,
      – „Portrety”,
      – wystawa zdjęć w NEXTRestoBar pt.: „Września w czarno białych kolorach”.

Osoby niezdecydowane, które się jeszcze nie zapisały do sekcji fotograficznej, a chcą podnieść swoje umiejętności w fotografowaniu otoczenia, przyrody i swoich bliskich, zapraszamy na zajęcia. Sekcja fotograficzna jest otwarta dla wszystkich chętnych.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: