Rajd rowerowy z okazji Święta Niepodległości – 09.11.2019 r.

9 listopada 2019 rajdem rowerowym uczciliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas rajdu wspominaliśmy powstańców wielkopolskich 1918-1919 z ziemi wrzesińskiej: Wincentego Dondajewskiego i Stanisława Robakowskiego.

Z Rynku wrzesińskiego o godz. 9oo w grupie dziewięciu osób, wyruszyliśmy w stronę cmentarza parafialnego przy ulicy Gnieźnieńskiej. Przy muralu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie a na cmentarzu podeszliśmy do grobu Powstańców Wielkopolskich, gdzie między innymi jest pochowany Wincenty Dondajewski – pierwszy poległy pod Zdziechową, powstaniec wielkopolski z oddziałów wrzesińskich.

Następnie zatrzymaliśmy się przy grobie Stanisława Robakowskiego. Tu spotkaliśmy się z Waldemarem Robakowskim – wnukiem Stanisława, który ciekawie opowiadał o dziadku. Dziadka nie znał, ale z przekazów rodzinnych wie, że po zakończeniu działań powstańczych podjął pracę w swoim zawodzie, otwierając zakład kamieniarsko – rzeźbiarski na ulicy Dąbrowskiego. Swoim współtowarzyszom broni wykonał piękny pomnik, który w grudniu 1926 stanął na mogile poległych powstańców.

We Wrześni ciekawą formą upamiętnienia wydarzeń lub osób jest nadawanie ulicom odpowiednich nazw. Podjechaliśmy na osiedle Sokołowskie, gdzie jedną z ulic nazwano imieniem Wincentego Dondajewskiego.

Ponieważ było bezwietrznie, nie padało, postanowiliśmy pojechać nową drogą do Barczyzny na kawę. Stamtąd do Wrześni wracaliśmy w deszczu.

Tak zakończyliśmy sezon rowerowy 2019.

 Trasa rajdu ( 23 km) Września → Zalew Lipówka → Nowy Folwark → Barczyzna → Września.

Relacja i zdjęcia: Maria Stępniak

%d blogerów lubi to: