Relacja z inauguracji roku akademickiego 2019/2020 – 9.10.2019 r.

Wrzesiński Ośrodek Kultury w remoncie. Restauracja „Pałac na Opieszynie” nie ma wolnego terminu. Zapada decyzja o zorganizowaniu inauguracji roku 2019/2020 w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymisławicach. Pan starosta Dionizy Jaśniewicz przychylił się do prośby o udostępnienie sali tamże a także sfinansowania kosztów dojazdu autobusem. Wielu z nas miało okazję po raz pierwszy zobaczyć Centrum. Powitał nas i o jego działalności opowiedział dyrektor, p. Tomasz Mackiewicz.

         Uroczystość poprowadziła ze Basia Lenkowska. Rozpoczęliśmy od zaśpiewania hymnu narodowego. Przemawiała p. prezes Danuta Torzewska mówiąc m.in. „…Dzień uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego – to dzień wspólnego wymarszu w drogę, dzień nowego początku dla całej naszej uniwersyteckiej społeczności. Spotykamy się, uczymy się i bawimy, czerpiemy wiedzę, ćwiczymy umysł i ciało od października do połowy czerwca. Taki jest cykl naszego działania…” oraz „Cieszymy się, że studentów przybywa, a nie ubywa. Przez 12 lat przez uniwersytet przewinęło się przeszło 600 słuchaczy. W tym roku zapisało się na uniwersytet 334 studentów, w tym 40 nowych.”

         Po wręczeniu indeksów nowym studentom przez panie Danutę Torzewską, Marię Łapawiec i Czesławę Maruszczak wszyscy pierwszoroczniacy z gośćmi Zarządem stanęli do wspólnego zdjęcia. Serdeczne słowa wsparcia i poparcia dla naszych działań usłyszeliśmy od pana starosty. Wykład inauguracyjny p.t. „Jaka będzie Września za lat 10 – 20?” wygłosił p. burmistrz Tomasz Kałużny.

         W części artystycznej wystąpił aktor Teatru Żydowskiego z korzeniami wrzesińskimi, p. Piotr Sierecki, który przyjechał z Warszawy. Śpiewał i recytował poezję żydowską z okresu II RP. To był klimatyczny, wzruszający koncert wysłuchany przez naszych słuchaczy w ogromnej ciszy i skupieniu. Oklaskom nie było końca.

         No i tak ruszyliśmy w 13-ty rok działalności.

Ku pamięci zapisała Danuta Torzewska

Fotorelację przygotował Krzysztof Iskrzycki

%d blogerów lubi to: