W środę 30 października, odbyło się drugie w tym semestrze spotkanie członków sekcji regionalnej WUTW. Opiekun sekcji Marian Torzewski zaprezentował dwa tematy:
1. Początki kolei żelaznej we Wrześni,
2. Cukrownia we Wrześni. Przedstawił ogólnie początki kolei na ziemiach polskich pod zaborem pruskim i bardziej szczegółowo budowę obu linii kolei normalnotorowej – z Oleśnicy do Gniezna i z Poznania do Wrześni i dalej do Strzałkowa.
Nie zabrakło też informacji o budowie i funkcjonowaniu wąskotorowej Kolejki Powiatowej na trasie Borzykowo – Września – Mierzewo. W drugiej części wykładu słuchacze poznali historię nieistniejącej już wrzesińskiej cukrowni. Ilustrowany prawie 50 fotografiami wykład przebiegał w atmosferze wielu pytań i osobistych odniesień słuchaczy.
Tekst – Marian Torzewski
Zdjęcia zostały udostępnione przez Muzeum Regionalne we Wrześni. Opis ilustracji:
1. Dworzec na początku XX w.
2. i 3. Zbombardowany we wrześniu 1939 roku dworzec
4. Cukrownia wrzesińska w okresie rozkwitu (lata 30. XX w.)
5. Cukrownia po zbombardowaniu we wrześniu 1939 roku






Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.