Sarkofagi romańskie i mozaiki w Rawennie – 11.01.2023 r.

Po długiej przerwie, 11 stycznia w sali 206, zebrali się miłośnicy historii sztuki. Ksiądz Jarosław Bogacz opowiadał nam o sarkofagach romańskich z IV. i V. wieków, o ich znaczeniu, przeznaczeniu i zdobieniach. Każdy sarkofag zrobiony jest z marmuru a rzeźby związane są ze Starym lub Nowym Testamentem, np., – przejście Żydów przez Morze Czerwone (symbol chrztu lub nowego życia),  – „zwycięski krzyż” z wieńcem laurowym (wieniec laurowy dla Chrystusa jako zwycięzcy śmierci), – rodzinny (pośrodku tondo z daną rodziną, wokół sceny biblijne lub tondo z dwoma braćmi w formie muszli, muszla symbol podróży i pielgrzymów)

Poznaliśmy również przepiękne mozaiki znajdujące się w Rawennie, która stała się stolicą imperium rzymskiego w 402 roku. Cesarz Flawiusz Honoriusz przeniósł się do niej z zagrożonego przez Wizygotów Mediolanu. Aż do zdetronizowania ostatniego cesarza zachodnio rzymskiego w 476 roku Rawenna była miastem rezydencjalnym cesarzy.  W 426 r. cesarz Walentynian III wydał tzw. konstytucję raweńską, znaczący krok dla ujednolicenia prawa rzymskiego.

Dzięki pięknym fotografiom poznaliśmy unikalne mozaiki w kościołach pw. św. Apolinarego i św. Apolinarego Nuowo. Dowiedzieliśmy się też, że trzej magowie/astronomowie/uczeni, którzy pokłonili się Narodzonemu nie byli królami. Możliwe, że było ich więcej. Zwyczaj ich koronowania pojawił się dopiero w Średniowieczu w XIV wieku.

Zachęcam i polecam spotkania z historią sztuki prowadzone ze swadą i dowcipem.

Danuta Torzewska

%d blogerów lubi to: