Marzec to dominacja czterech spotkań sekcji ,,Zdrowie i styl życia”, poświęcona rozwojowi osobistemu uczestników. Warsztaty prowadziła pani psycholog mgr Elżbieta Tomczak. Pracowaliśmy i w grupach, i w parach nad konkretnymi tematami wymieniając się własnymi doświadczeniami. Prowadziliśmy dyskusje nad dokonanymi odkryciami, wyciągaliśmy wnioski przekładając je na własne potrzeby.
Tematy jakie przerabialiśmy:
04-03-2019 ,,Asertywność jako postawa życiowa”
Asertywność czyli umiejętność odmowy, wyrażania swojego zdania zdecydowanie i w odpowiednim tonie i to wszystko bez narzucania poglądu oraz intencji ranienia innych. Prowadząca zapoznała nas z pojęciami: terytorium psychologiczne, asertywność, uległość manipulacja. Wiemy jak brzmi pięć praw Fensterheima. Staramy się działać tak, żeby obronić swoje terytorium psychologiczne stanowczo, łagodnie i bez lęku ułatwiając kontakty z ludźmi.
11.03.2019 ,, Zapobieganie konfliktom przez informację zwrotną”
Nauczyliśmy się jak konstruktywnie budować informacje zwrotną w ścisłym związku z asertywnością wyrabiając dojrzałą postawę w sposobie komunikowania się z otoczeniem.
Temat uzupełniły przykłady, które pokazały jak w prosty sposób zapobiegać konfliktom
wynikającym często z naszej nieświadomości i niekonsekwencji. Ważna jest umiejętność zatrzymania eskalacji na poziomie komunikacji. Wysłanie komunikatu ,,ja” : jak ja się czuję w związku z tym co Ty robisz, bez obrażania wartości danej osoby.
18.03.2019 ,,Inteligencja emocjonalna’’
Jak trudno okiełzać nasze emocje a potem reagować w sposób kontrolowany adekwatny do sytuacji kiedy wystąpi: zdarzenie – interpretacja – emocje – nasze zachowanie.
Tu nam potrzebna na odpowiednim poziomie inteligencja emocjonalna.
Współczesna definicja: ”Inteligencja emocjonalna obejmuje umiejętność właściwej percepcji,
oceny i wyrażenia emocji, umiejętność dostępu do uczuć, zdolność ich generowania w momentach, gdy mogą wspomóc myślenie, umiejętność rozumienia emocji i zrozumienie wiedzy emocjonalnej, oraz umiejętność regulowania emocji tak, aby wspomóc rozwój emocjonalny i intelektualny’’
01.04 2018 ,,Jak utrzymać sprawność pamięci’’
Poznawaliśmy techniki usprawniania i ćwiczenia pamięci na przykładach stosując wizualizację, skojarzenia, grupowania, metodę loci. Mózg ludzki nigdy nie odpoczywa, nawet gdy śpimy zachowuje aktywność. Aby działał sprawnie zaleca się: prowadzić zdrowy tryb życia unikać stresu, dobry sen, dotlenianie organizmu, dużo ruchu spacery, ćwiczenia, dieta odpowiednia dla seniorów, słuchać muzyki klasycznej. Poprawiać funkcje pamięci poprzez proste i niewymagające ćwiczenia umysłowe: głośne czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, zadań logicznych, gry planszowe, hobby. Nic dodać, nic ująć, tylko naśladować aby długo cieszyć się zgodnością myśli, słów i czynów.
Opracowała: Maria Łapawiec
Zdjęcia Maria Stępniak
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.